Przekraczając Rubikon

TAJEMNICE ŚWIATOMOŚCI – GDZIE RODZI SIĘ MYŚL ?

TAJEMNICE ŚWIATOMOŚCI – GDZIE RODZI SIĘ MYŚL ?

Naukowcy od dawna łączą ludzki mózg i umysł w jedną całość. A co jeśli nie? A co jeśli sprawy są dużo bardziej skomplikowane? Badania tomografii komputerowej (CT) wyraźnie pokazują, że funkcje poznawcze człowieka istnieją niezależnie od rozwoju naszego „CPU” – mózgu.

Neurolog dziecięcy, profesor John Lorber, od dawna pracuje nad tym problemem. Za pomocą tomografii komputerowej zbadał wodogłowie.

Ta choroba pojawia się u płodu w łonie matki. Naruszenia występują z powodu gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w czaszce. To nie pozwala mózgowi normalnie się rozwijać; jego komórki kurczą się energicznie i zbijają w cienką warstwę. Ostatecznie prowadzi to do poważnego upośledzenia funkcji poznawczych i umysłowych.

Zwykle tak jest, ale są wyjątki. Zdarzyło się to jednemu ze studentów matematyki na Uniwersytecie w Sheffield.

Młody człowiek o imieniu Roger wszedł do programu badawczego ze względu na swoją bardzo dużą głowę. Profesor Lorber zasugerował, że ma wodogłowie i namówił go do udziału w programie.

Do tego momentu Roger prowadził bardzo normalne życie i nie odczuwał żadnego dyskomfortu. Co więcej, nauka była dla niego łatwiejsza niż dla reszty, ponieważ miał wysoki IQ 126.

Gdzie rodzą się myśli: tajemnice ludzkiego umysłu

Dlatego to, co badacze zobaczyli na obrazach tomografu, było niezwykle szokujące:

„Kiedy zeskanowaliśmy jego mózg, zobaczyliśmy, że zamiast normalnej grubości 4,5 cm tkanki mózgowej od komór mózgowych do czaszki była tam tylko cienka warstwa o szerokości około milimetra. Jego czaszka była w większości wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym.

Mówiąc najprościej, Roger prawie nie miał mózgu.

„Dziedziny, które powinny być niezwykle ważne dla naszego intelektu i charakteru, prawie nie istniały. Prawie nie ma całego płata czołowego, który powinien być podstawą naszej logiki i moralności”.

Ale jeśli tak, to gdzie jest źródło intelektu utalentowanego faceta? Jaki organ odpowiada za jego potężny umysł?

Patrząc w przyszłość, możemy powiedzieć, że nigdy go nie znaleziono. Zjawisko Rogera nie zostało jeszcze wyjaśnione.

Jednak ten konkretny uczeń nie jest jedyny w swoim rodzaju. Badania profesora były prowadzone na dużą skalę. Przez lata zidentyfikował dziesiątki osób o podobnych cechach, a zdecydowana większość z nich to osoby doskonale zdolne o ponadprzeciętnym poziomie IQ.

Gdzie rodzą się myśli: tajemnice ludzkiego umysłu

Dr Michael Nam, biolog, który bada anomalie mózgowe, pisze:

„Znam kilka takich manifestacji, które zostały odkryte przypadkowo. Dorośli zgłaszali się na tomografię mózgu , być może z powodu bólu głowy, a może z powodu pojawiających się u nich nagłych, mimowolnych ruchów. Zrobili skan mózgu i odkryli, że cierpią na wodogłowie i że prawie nie mają mózgu”.

Jak to wyjaśnić? Okazuje się, że procesy myślowe nie zachodzą w naszym mózgu? Ale gdzie?

Naukowcy wciąż próbują znaleźć odpowiedź na tę zagadkę, ale już teraz staje się jasne, że nasz umysł nie ogranicza się tylko do mózgu.

Zdarzają się przypadki, gdy w wyniku poważnych chorób pacjenci całkowicie usunęli jedną z półkul mózgowych. Po tym ludzie wyzdrowiali i wrócili do pełnego normalnego życia.

W związku z tym neurobiologom zadano pytanie:

„Wiadomo, że ludzka pamięć jest utrzymywana w połączeniach między neuronami rozsianymi po całym mózgu. Jak możesz zachować nienaruszone wspomnienia, jeśli cała półkula jest wycięta?

Odpowiedź rodzi tylko dalsze pytania:

„To jest najciekawsze. Logicznie rzecz biorąc, wspomnienia są zwykle przechowywane w całym mózgu, a nawet na dużych obszarach półkul, a kiedy jedna z tych półkul zostanie usunięta, teoretycznie wspomnienia powinny zostać poważnie uszkodzone. Ale widzimy, że wcale tak nie jest”.

Wiele pytań do akademickich kanonów. Czy istnieje wyjście na granicę, za którą znajduje się inna natura, na przykład kwantowa natura duszy? Czy mózg to tylko narzędzie, aura czy biopole? Czy jesteśmy kontrolowani przez wszechświat?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TAJEMNICE ŚWIATOMOŚCI – GDZIE RODZI SIĘ MYŚL ?

Globalna Świadomość10 czerwca 20236 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułONE HEALTH – DIABOLICZNY PROJEKT WHO NA PRZYSZŁE PANDEMIENastępny artykułCO LATA NAD UKRAINĄ PODCZAS WOJNY ?

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

DLACZEGO KRÓLOWIE BYLI ”WIELCY” – LISTA PRZEDRESETOWYCH WŁADCÓW ŚWIATA ŻYJĄCYCH PO 200 LAT ! CZY POŁOWA LUDZI NA ZIEMI NOSI

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

”TURBO RAK” ATAKUJE MŁODYCH LUDZI – CO JEST PRZYCZYNĄ? SZOK ! – RZĄD ŚWIATOWY PODPISAŁ TRAKTAT O RACJONOWANIU ŻYWNOŚCI I

Kategorie

AGENDA 2030 (184) Alternatywna historia świata (173) Bez kategorii (6) Czarna Szlachta (12) extra-terrestrial (177) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • TAJEMNICE ŚWIATOMOŚCI – GDZIE RODZI SIĘ MYŚL ?
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?