Przekraczając Rubikon

CO STAŁO SIĘ Z ARKĄ PRZYMIERZA ?

CO STAŁO SIĘ Z ARKĄ PRZYMIERZA ?

Arka Przymierza jest artefaktem religijnym, który ma ogromne znaczenie w tradycji judeochrześcijańskiej. Według Biblii hebrajskiej, po ucieczce Izraelitów z Egiptu pod przywództwem Mojżesza, Bóg dał Mojżeszowi Dziesięć Przykazań na górze Synaj.

Przykazania te zostały zapisane na dwóch tablicach, a Mojżeszowi polecono zbudować drewnianą skrzynię, znaną jako Arka Przymierza, aby je pomieścić. Arka była drewnianą skrzynią wykonaną z drewna akacjowego i pokrytą złotem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Miała pokrywę, zwaną Ubłagalnią, również wykonaną ze złota i ozdobioną dwoma cherubinami.

Arka była noszona przez Izraelitów podczas ich wędrówek po pustyni i była przechowywana w Miejscu Najświętszym, najbardziej wewnętrznej komnacie Świątyni Jerozolimskiej.

Domniemane zniknięcie Arki: kontekst historyczny

Tajemnica zniknięcia Arki Przymierza od wieków przyciąga uwagę uczonych i pasjonatów. Jego brak wywołał liczne teorie i spekulacje na temat tego, co stało się ze świętym obiektem.

Mimo to nie znaleziono żadnych konkretnych dowodów potwierdzających jego los. Tajemnica nadal napędza ciągłe badania i spekulacje, a poszukiwanie Arki pozostaje nieustannym poszukiwaniem dla wielu ludzi na całym świecie.

Babilońska teoria zniszczenia: dowody i krytyka

Teoria, że ​​Arka Przymierza została zniszczona podczas podboju Jerozolimy przez Babilończyków w 586 roku pne, opiera się na historycznych relacjach z tego wydarzenia. Według Biblii Babilończycy podbili Jerozolimę i zniszczyli Świątynię, plądrując jej skarby i święte przedmioty.

Teoria ta sugeruje, że Babilończycy zabrali Arkę jako część swojej grabieży i zniszczyli ją wraz z innymi świętymi przedmiotami.

Są to jednak tylko spekulacje, ponieważ nie ma bezpośrednich dowodów na to, że Arka była wśród przedmiotów zabranych przez Babilończyków lub że została zniszczona podczas oblężenia.

W rzeczywistości istnieją pewne relacje w Biblii, które donoszą, że Arka została przeniesiona w bezpieczne, tajne miejsce przed splądrowaniem Jerozolimy.

Teoria etiopska: tradycja i kontrowersje

Arka Przymierza przybywa do Etiopii | Kredyty obrazkowe: Obrazy Bridgemana

Niektórzy uważają, że podróż Arki nie zakończyła się wraz z inwazją babilońską na Jerozolimę, ale że została ona zabrana w tajną podróż do Etiopii przez Menelika I, syna króla Salomona i królowej Saby.

Zgodnie z etiopską tradycją Menelik I udał się do Jerozolimy, aby odwiedzić swojego ojca, króla Salomona i przywiózł ze sobą Arkę Przymierza z powrotem do Etiopii .

Teoria ta zakłada, że ​​Arka pozostawała w Etiopii przez wieki, ukryta w kościele w starożytnym mieście Aksum. Chociaż nie ma konkretnych dowodów na poparcie tej teorii, stała się ona kamieniem węgielnym etiopskiej tożsamości kulturowej, przekazywana z pokolenia na pokolenie i bardzo pomogła ukształtować etiopską tradycję.

Inne teorie: Watykan, Wzgórze Świątynne i Stany Zjednoczone

Inna popularna teoria głosi, że Arka Przymierza była ukrywana w różnych miejscach na przestrzeni dziejów, aby chronić ją przed najeźdźcami.

Jedna z takich teorii sugeruje, że Arka była ukryta na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, gdzie, jak sądzono, była przechowywana w tajnych komnatach pod Świątynią.

Jednak pomimo szeroko zakrojonych wykopalisk i badań archeologicznych na tym obszarze nie znaleziono przekonujących dowodów na poparcie tej teorii.

Inna teoria sugeruje, że Arka została przemycona z Jerozolimy i przewieziona do Rzymu, gdzie była przechowywana w Watykanie. Teoria ta jest często powiązana z ideą, że templariusze, średniowieczny chrześcijański zakon wojskowy, mieli za zadanie chronić Arkę i być może przetransportowali ją do Rzymu. Jednak nie ma też konkretnych dowodów na poparcie tej teorii.

Niedawno niektórzy sugerowali, że Arka została przewieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie uważa się, że jest ukryta w tajnym miejscu. Teoria ta jest często powiązana z ideą, że Arka została przywieziona do Stanów Zjednoczonych przez Templariuszy, którzy mogli ją ukryć w miejscach takich jak Oak Island w Nowej Szkocji lub Winchester Mystery House w Kalifornii.

To również nie jest poparte solidnymi dowodami. Wobec braku ostatecznych dowodów prawdziwe miejsce pobytu Arki Przymierza pozostaje tajemnicą.

Magiczne moce Arki

Przechodzenie przez rzekę Jordan | Kredyty obrazkowe: Wikimedia Commons

Według Pisma Świętego Arka Przymierza nie była czymś zwyczajnym: posiadała pewne magiczne moce, które były wielokrotnie obserwowane.

Pewnego razu grupa kapłanów przechodziła przez rzekę, niosąc Arkę Przymierza. Kiedy to robili, rzeka Jordan przestała płynąć i pozostała nieruchoma, dopóki jej nie przekroczyli.

Inna historia związana z mocami posiadanymi przez Arkę Przymierza opisuje, jak Izraelczycy byli w stanie wygrać bitwę z pomocą Arki, kiedy mieli zerowe szanse na pokonanie wroga. Co więcej, kiedy Palestyńczycy próbowali zdobyć tę arkę, nastąpiła wśród nich straszna epidemia chorób i guzów , co wskazywało, że coś jest nie tak. Wkrótce zorientowali się, co się dzieje i zostali zmuszeni do zwrócenia arki Izraelczykom.

Niektórzy twierdzą też, że ktokolwiek próbował dotknąć Arki Przymierza lub choćby zajrzeć do jej wnętrza, umierał w następnej chwili.

Możliwość wielu Ark Przymierza

Ze względu na tak wiele kontrowersji wokół Arki Przymierza istnieje duże prawdopodobieństwo, że w różnych czasach lub w tym samym okresie istniało wiele arek. Potwierdza to Tudor Parfitt, profesor religii na Międzynarodowym Uniwersytecie Florydy , który przeprowadził szeroko zakrojone badania dotyczące arki.

Jego książka zatytułowana „ Zaginiona Arka Przymierza ” wyjaśnia wszystko bardzo szczegółowo. Według niego pierwsza arka musiała być zwyczajną, wykonaną z prostego drewna. Później, gdy kult izraelski został scentralizowany w całej Jerozolimie, mówiono, że arka była zrobiona ze złota.

Więc gdzie jest Arka?

Podsumowując, tajemnica Arki Przymierza pozostaje nierozwiązana, a jej miejsce pobytu nadal jest tematem spekulacji i debat wśród naukowców i badaczy. Chociaż zaproponowano wiele teorii, żadna nie została ostatecznie udowodniona, a Arka pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych obiektów w historii ludzkości.

Udostępnij

2 komentarze

 1. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question which I’d like
  to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head before
  writing. I’ve had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out
  how to begin. Any suggestions or tips? Many thanks!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CO STAŁO SIĘ Z ARKĄ PRZYMIERZA ?

Globalna Świadomość24 lipca 202331 lipca 2023

Domniemane zniknięcie Arki: kontekst historyczny

Tajemnica zniknięcia Arki Przymierza od wieków przyciąga uwagę uczonych i pasjonatów. Jego brak wywołał liczne teorie i spekulacje na temat

Babilońska teoria zniszczenia: dowody i krytyka

Teoria etiopska: tradycja i kontrowersje

Arka Przymierza przybywa do Etiopii | Kredyty obrazkowe: Obrazy Bridgemana

Inne teorie: Watykan, Wzgórze Świątynne i Stany Zjednoczone

Inna popularna teoria głosi, że Arka Przymierza była ukrywana w różnych miejscach na przestrzeni dziejów, aby chronić ją przed najeźdźcami.

Magiczne moce Arki

Przechodzenie przez rzekę Jordan | Kredyty obrazkowe: Wikimedia Commons

Możliwość wielu Ark Przymierza

Ze względu na tak wiele kontrowersji wokół Arki Przymierza istnieje duże prawdopodobieństwo, że w różnych czasach lub w tym samym

Więc gdzie jest Arka?

Podsumowując, tajemnica Arki Przymierza pozostaje nierozwiązana, a jej miejsce pobytu nadal jest tematem spekulacji i debat wśród naukowców i badaczy.

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykuł”TO JEST ZA MAŁE NA CHIP WSZCZEPIONY POD SKÓRĘ” – CO U LUDZI ODKRYWA SKANER BLUETOOTH ?Następny artykułJAKIE MIEJSCA

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

DLACZEGO KRÓLOWIE BYLI ”WIELCY” – LISTA PRZEDRESETOWYCH WŁADCÓW ŚWIATA ŻYJĄCYCH PO 200 LAT ! CZY POŁOWA LUDZI NA ZIEMI NOSI

2 komentarze

.comments-title

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *Komentarz * Nazwa * E-mail * Witryna internetowa Zapisz moje

Ostatnie wpisy

YALE SCHOOL OF ENGINEERING – NAUKOWCY OPRACOWUJĄ ”UNOSZĄCE SIE W POWIETRZU PREPARATY mRNA” CISZA PRZED BURZĄ – CO ZDARZY SIĘ

Kategorie

AGENDA 2030 (185) Alternatywna historia świata (174) Bez kategorii (7) Czarna Szlachta (12) extra-terrestrial (178) Filmoteka świadomych (33) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

 • CO STAŁO SIĘ Z ARKĄ PRZYMIERZA ?
 • Domniemane zniknięcie Arki: kontekst historyczny
 • Babilońska teoria zniszczenia: dowody i krytyka
 • Teoria etiopska: tradycja i kontrowersje
 • Inne teorie: Watykan, Wzgórze Świątynne i Stany Zjednoczone
 • Magiczne moce Arki
 • Możliwość wielu Ark Przymierza
 • Więc gdzie jest Arka?
 • Nawigacja wpisu
 • Globalna Świadomość
 • Podobne wpisy
 • 2 komentarze
 • Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
 • Ostatnie wpisy
 • Kategorie
 • O czym myślisz?