Alternatywna historia świata

”MAPPA MUNDI” – DROGA DO RAJU I TAJEMNICZE ISTOTY NA NAJSTARSZEJ ŚREDNIOWIECZNEJ MAPIE ŚWIATA.

”MAPPA MUNDI” – DROGA DO RAJU I TAJEMNICZE ISTOTY NA NAJSTARSZEJ ŚREDNIOWIECZNEJ MAPIE ŚWIATA.

W połowie XIX wieku pod podłogą katedry brytyjskiej znaleziono bardzo oryginalne dzieło mistrzów kartografów średniowiecza. Na kawałku skóry cielęcej rozciągniętej na solidnej dębowej ramie narysowano szczegółową mapę świata, taką jaką wyobrażali sobie Europejczycy żyjący w XIII wieku. Na cześć katedry znalezisko nazwano Mapą z Hereford.

Mapa Hereford
Mapa Hereford

Koktajl tradycji i legend

Mapa natychmiast zainteresowała historyków i naukowców. Po starannej renowacji znaleziono na niej ponad pięćset niesamowitych ilustracji. Istniejące obiekty geograficzne, wydarzenia biblijne, egzotyczne rośliny, zwierzęta, śmieszne humanoidalne stworzenia i sceny ze starożytnej mitologii zostały jednocześnie przedstawione na skórzanym płótnie.

Żywe ilustracje w kolorowych farbach odzwierciedlały średniowieczny światopogląd. Mapa nie była przeznaczona do orientacji w terenie ani nawigacji, ale była raczej mieszanką wiedzy i legend.

Wielka Brytania na mapie Hereford
Wielka Brytania na mapie Hereford

Kontynenty i miasta

Najmniej pytań wywołała część geograficzna znaleziska. Wschód znajduje się na początku dokumentu, ponieważ ta orientacja reprezentowała wschód słońca i drugie przyjście Chrystusa. Jerozolima (pępek Ziemi) położona jest w samym centrum, co jest cechą charakterystyczną średniowiecznego mapowania Europy.

Wśród obrazów kontynentów widać Afrykę, Azję i Europę. Na mapie zaznaczono ponad czterysta miast, w których obok stolic znajduje się również miejsce narodzin relikwii – Hereford, kilka mórz (Czerwone, Martwe, Adriatyk) oraz rzeki (Nil, Eufrat, Tygrys, Ganges). 

Na mapie znajduje się nawet niewielka część współczesnej Rosji i Ukrainy – Morze Azowskie, Don i Dniepr, gdzie według średniowiecznych uczonych znajdowało się złote runo.

Biblia, historia, starożytność

Badacze odkryli osiem klasycznych legend na mapie Hereford, a opowieści o poszukiwaniu złotego runa, labiryncie Minotaura i wyczynach Herkulesa sąsiadują z obrazem obozu Aleksandra Wielkiego i innymi prawdziwymi wydarzeniami historycznymi.

1. Jerozolima w centrum mapy, 2. Raj otoczony murem i pierścieniem ognia, 3. Rzeka Ganges, 4. Rzeki Indus i Tygrys, 5. Morze Kaspijskie, 6. Babilon i Eufrat, 7. Perski Zatoka, 8. Morze Czerwone, 9. Arka Noego, 10. Morze Martwe, Sodoma i Gommora, Rzeka Jordan, 11. Egipt z Nilem, 12. Znów Nil, czyli obraz Oceanu Równikowego, 13. Morze Azow z rzekami Don i Dniepr, nad nimi - Złote Runo, 14. Konstantynopol, po lewej - delta Dunaju, 15. Morze Egejskie.  16. Delta Nilu z latarnią morską w Aleksandrii, 17. Grecja z mitycznym Olimpem, Ateny i Korynt, 18. Kreta z labiryntem Minotaura, 19. Morze Adriatyckie, Włochy, Rzym, 20. Sycylia i Kartagina, 21. Szkocja 22. Anglia, 23 Irlandia, 24. Baleary.  25. Cieśnina Gibraltarska.
1. Jerozolima w centrum mapy, 2. Raj otoczony murem i pierścieniem ognia, 3. Rzeka Ganges, 4. Rzeki Indus i Tygrys, 5. Morze Kaspijskie, 6. Babilon i Eufrat, 7. Perski Zatoka, 8. Morze Czerwone, 9. Arka Noego, 10. Morze Martwe, Sodoma i Gommora, Rzeka Jordan, 11. Egipt z Nilem, 12. Znów Nil, czyli obraz Oceanu Równikowego, 13. Morze Azow z rzekami Don i Dniepr, nad nimi – Złote Runo, 14. Konstantynopol, po lewej – delta Dunaju, 15. Morze Egejskie. 16. Delta Nilu z latarnią morską w Aleksandrii, 17. Grecja z mitycznym Olimpem, Ateny i Korynt, 18. Kreta z labiryntem Minotaura, 19. Morze Adriatyckie, Włochy, Rzym, 20. Sycylia i Kartagina, 21. Szkocja 22. Anglia, 23 Irlandia, 24. Baleary. 25. Cieśnina Gibraltarska.

Ponadto relikwia zawiera liczne sceny z Biblii. Oprócz Jezusa, który zajmuje honorowe miejsce na górze mapy, przedstawia podróż sprawiedliwych do nieba i grzeszników do piekła, symbolicznie przedstawioną w postaci rozwartej paszczy bestii. 

Raj, jak sądził średniowieczny kartograf, znajduje się na terenie współczesnej Japonii. Podczas II wojny światowej fakt ten był szeroko opisywany w japońskich podręcznikach szkolnych.

Nieznane zwierzęta

Największym zainteresowaniem niedoświadczonego widza jest niewątpliwie różnorodna fauna przedstawiona na mapie. Wśród dziwacznych, ale rozpoznawalnych słoni i wielbłądów, średniowieczny artysta przedstawił takie tajemnicze zwierzęta, jak jednorożec i bazyliszek.

Ilustracje egzotycznych kosmitów są nie mniej zabawne. Prawdopodobnie zniekształcone ustne opowieści podróżników o odległych krajach i panującej tam dzikiej, nieznanejprzyrodzie zainspirowały twórcę mapy do zobrazowania niesamowitych stworzeń. 

Na mapie można zobaczyć takie „rasy” jak blemmie – wojownicze humanoidy bez głów, ale z twarzami na piersiach oraz monokle – małe ludziki z jedną bardzo dużą nogą, pod którymi chowały się przed gorącym słońcem.

Blemmius i Sfinks na mapie Hereford
Blemmius i Sfinks na mapie Hereford

Kontynent afrykański na mapie Hereford zamieszkują troglodyty. Trzy z tych stworzeń ukrywają się w jaskiniach, a jeden jedzie na pewnej rogatej bestii.

Przez ponad 700 lat dziesiątki tysięcy odwiedzających widziało mapę Hereford, z czasem obrazy straciły swoją jasność i wyrazistość, ale ekspertom udało się uratować pamięć o tak cennym eksponacie. W 2013 roku, przy wsparciu Fundacji Mappa Mundi, powstała  interaktywna wersja 3D  starożytnego manuskryptu, która nie tylko przekazuje ogólny widok mapy, ale także daje sensowne wyjaśnienia każdego z jej elementów.

Chociaż mapa przedstawia fikcyjny świat, badacze nie tracą nadziei, że rzuci ona światło na sekrety ludzkości, a może nawet doprowadzić do nieoczekiwanych odkryć w botanice i biologii. Ponadto relikwia ma niewątpliwe znaczenie historyczne i jest dziś największą średniowieczną mapą pod względem wielkości.

Udostępnij

”MAPPA MUNDI” – DROGA DO RAJU I TAJEMNICZE ISTOTY NA NAJSTARSZEJ ŚREDNIOWIECZNEJ MAPIE ŚWIATA.

Globalna Świadomość24 marca 20216 sierpnia 2023

Nawigacja wpisu

Poprzedni artykułWYMAZYWANIE HISTORII – BROŃ, KSIĄŻKI I INSTRUMENTY MUZYCZNE GIGANTÓW Z TARTARII.Następny artykułPRAWDZIWE KULISY POWSTANIA ”HARREGO POTTERA” – SŁUŻBY WYWIADOWCZE,

Globalna Świadomość

Podobne wpisy

SKRADZIONY ETER – JAK ELITY UKRYŁY PRAWDĘ O CYWILIZACJI TARTARII ? JAK ELITY UKRYŁY ISTNIENIE GIGANTÓW W ŚWIATOWEJ HISTORII PRZEDRESETOWY

Ostatnie wpisy

TAJNY KOD BIBLII – CZYM NAPRAWDĘ JEST SZYSZYNKA ? DLACZEGO WSZYSTKIE PRZEPOWIEDNIE I AGENDA ELIT WSKAZUJE NA 2030 ROK ?

Kategorie

AGENDA 2030 (259) Alternatywna historia świata (185) Bez kategorii (17) Czarna Szlachta (16) extra-terrestrial (184) Filmoteka świadomych (31) Mistyczny 11/09/2001

O czym myślisz?

  • ”MAPPA MUNDI” – DROGA DO RAJU I TAJEMNICZE ISTOTY NA NAJSTARSZEJ ŚREDNIOWIECZNEJ MAPIE ŚWIATA.
  • Nawigacja wpisu
  • Globalna Świadomość
  • Podobne wpisy
  • Ostatnie wpisy
  • Kategorie
  • O czym myślisz?